A cikksorozat második részében a túlélőfelszerelést fogom bemutatni :) Az egyik gólya ismerősöm a hét elején megkérdezte, hogy mire lehet szüksége majd az egyetemen. Eszembe jutott, hogy talán más elsőéves sem tudja, mit kellene magával vinnie, úgyhogy egyértelmű volt, hogy erről is írok majd. Ha jól tudom, a legtöbb egyetemen csak a jövő héten kezdődik a tanítás, szóval még nem késtem el vele. A tanórákon szükséges dolgokra most nem térnék ki, azokról majd a következő cikkben lesz szó. Na, akkor nézzük szép sorban.
1. Órarend
Azt hiszem, ez mindenkinek egyértelmű. Lényegtelen, hogy kézzel írod, gépen készíted el, vagy szimplán csak kinyomtatod a Neptunból. Fontos, hogy az óra időpontja és neve mellett mindig szerepeljen az óra helye és a tanár vagy az óraadó neve. A helyet rövidíthetjük, pl. D épület 4.emelet 403.terem helyett írhatjuk azt, hogy D IV. 403.
Miért szerepeljen az órarendben a tanár neve? Nem egyszer kerültem abba a kellemetlen szituációba, hogy reggel a buszon ülve olvastam facebookon, hogy az egyik csoporttársam írta, hogy az órát áttették másik terembe, de hogy pontosan hova, azt nem. Az internet persze nem működik normálisan a buszon, szóval esélytelen, hogy pontos információt kérj. Mit tudsz ilyenkor csinálni? Megkérdezed a portást, hogy az adott tanár (akinek az óráját másik terembe tették) melyik terem kulcsát kérte el. És ilyenkor jön a buktató, mert fogalmad sincs, hogy hívják a tanárt. Na, az ilyen esetek elkerülhetők azzal, ha felírod a tanár nevét is.
2. Jegyzetfüzet mindenesnek
Az első órák alkalmával általában csak a félév során várható dolgok hangoznak el. Legyen nálad egy jegyzetfüzet, amibe felírhatod a zh-k várható időpontját, a kötelező vagy ajánlott irodalmat. Én a hiányzásaimat is vezetni szoktam azokból a tárgyakból, ahol komolyan kellett venni az órárajárást. Érdemes még ugyanabba a füzetbe felírni a könyvtár, a HÖK, a nyomda nyitvatartását, illetve a tanszéki ügyintéző és a tanulmányi osztály fogadási idejét is. A bejárósok a busz, vonat, metró, stb. menetrendjüket is ebben tarthatják. Sőt, én még az órarendem is ebben tartottam. Az én mindenes füzetem szinte hozzám nőtt az egyetemi időszakban, állandóan nálam volt. Segítségével lehetőség van a legfontosabb információkat egy helyen tárolni, és elkerülhető pl. a fogadási időn kívüli rohangászán a TO-ra.
Én anno az első egy-két hétben az órák közötti szünetben feltérképeztem az egyetem környékét. Megkerestem a legjobb kávézókat, kocsmát vagy bárt, pénztárcabarát éttermet, könyvesboltot, papírboltot és ezek nyitvatartását is felírtam a jegyzetfüzetemben. Unalmas esti óráimban kivettem a könyvtárból egy könyvet és beültem a kávézóba olvasni. Időt és energiát spórolhatsz magadnak, ha tisztában vagy a nyitvatartási időkkel.
3. Kozmetikai termékek
És most nem a púderre meg a szájfényre gondolok, hanem a dezodorra, a parfümre, a testpermetre és társaikra. Nálunk télen sokszor olyan durván fűtöttek, hogy még egy trikóban is meg lehetett sülni. Aztán erre még rájön adott esetben a stressz is, és már kész is a durva izzadás. És ha lehetséges, akkor ne essen már nehezünkre tenni a szagok ellen. Amikor bejött a hidegebb idő, mindig volt nálam kézkrém és ajakbalzsam is, mert a kezem meg a szám valami hihetetlen módon hajlamos a kiszáradásra, főleg télen.
4. Kézfertőtlenítő gél
Az egyetemen az év nagy részében sajnos nem volt szappan a mosdókban, úgyhogy esély sem volt egy alapos kézmosásra. Ilyen és hasonló esetekben tesz jó szolgálatot a kézfertőtlenítő.
5. Esernyő
Egy kis összecsukható esernyő a legtöbb táskában kényelmesen elfér és totál praktikus, ha sokat utazol. Ki tudja, mennyit változik az idő, amíg beérsz az egyetemre. Szintén ezen okból, mindig legyen nálad pulcsi vagy vékony dzseki, ha utazol. Előfordult, hogy ragyogó napsütésben indultam el az egyetemre, a buszról meg borongós, szeles időben szálltam le, és megfagytam volna egy szál pólóban, ha nincs nálam pulcsi.
6. Gyógyszerek
Szerintem ez nem is szorul magyarázatra. Érdemes magunknál tartani fájdalomcsillapítót, gyomorpanaszokra valamit (pl. puffadás, túl sok gyomorsav), görcsoldót, illetve nálam mindig volt torokfájás ellen is, mert nagyon kényes a torkom. Egy pár sebtapasz sem árt.
7. Egyebek
Ide sorolom az összes többi dolgot, melyek közül néhány teljesen egyértelműnek tűnik, de hátha valakinek nem jut eszébe. Tehát: pénz, iratok, könyvtári belépő/olvasójegy, mobil, papírzsepi, rágó, busz- vagy vonatbérlet, fésű, tükör, pendrive. A pendrive hasznos lehet, ha az órák közötti szünetben a könyvtárban egy beadandódon dolgozol, vagy ha el kell kérni az órai anyagot a csoporttársaidtól vagy a tanártól.
A következő cikkben összegyűjtöm a tanórákon és a tanuláshoz szükséges dolgokat, illetve írok majd a jegyzetelésről is.